Меню
Наша адреса: м. Лвів вул. Промислова, 60
м. Лвів вул. Промислова, 60
Телефони: (067) 966-97-00
Пн.-Пт.:с 9:00 - 18:00
Сб.: с 9:00 - 14:00
Вс.: вихідний
(067) 966-97-00 Замовити дзвінок

Як спланувати ділянку під будівництво заміського будинку

Як спланувати ділянку під будівництво заміського будинку

Для багатьох здійснення мрії про власну земельну ділянку переливається в нове грандіозне завдання: освоєння і планування нових володінь. Однак для того, щоб практичні дії було проведено грамотно і ефективно, важливо правильно організувати підготовчі роботи. Вони, як правило, полягають у проведенні досліджень, оцінці ділянки за певними показниками і складанні плану подальших дій. 

Планування земельної ділянки заміського будинку з нуля

Щоб якнайкраще організувати роботу з планування заміської ділянки, рекомендується дотримуватися певних етапів. Окремо розберемося в нюансах кожного з них.

Етап №1. Оцінка земельної ділянки


На даному етапі здійснюється об'єктивна оцінка загальних характеристик присадибної ділянки. Залежно від місцевості, що характеризує ділянку, окрема увага приділяється:

  • рельєфу, формам і розмірам ділянки;
  • типу ґрунту і наявності/відсутності грунтових вод;
  • розі вітрів і рівню природної освітленості різних сторін ділянки;
  • загальному архітектурному плану заданого населеного пункту.

Результатом такої роботи стане висновок про можливість (або відсутності такої) реалізувати подальші роботи з будівництва та облаштування вказаної території.

Етап №2. Типи планування

У випадку заміського будівництва, як правило, можуть застосовуватися три види планування ділянок:

  • Геометричний (регулярний) стиль - елементи ландшафтних композицій розташовуються правильно відносно головної осі і відрізняються строгими геометричними формами. Такий тип планування ідеально поєднується з пласкою місцевістю і відносно рівним рельєфом.

  • Геометричний стиль планування

  • Ландшафтний (мальовничий) тип планування – головними відмінностями такого стилю виступають «вільне» розміщення рослин, плавна зміна форм і поєднання різних видів рослинності.

  • Ландшафтне планування

  • Змішаний тип планування заміської ділянки - в цьому випадку поєднуються деякі елементи геометричного і ландшафтного стилю.

  • План забудови вибирається залежно від розташування наділу, а також від естетичних смаків та уподобань самого господаря ділянки.

    Етап № 3. Зонування ділянки

    Ефективне планування земельної ділянки заміського будинку передбачає його раціональне розділення на умовні зони:

    • житлову;
    • службову або господарську;
    • зону відпочинку;
    • садово-городню.


    Зонування ділянки

    На даному етапі продумується розташування на ділянці кожного окремого об'єкта: забудов, саду, городу, господарського двору, доріжок, проїздів, майданчиків і декоративних насаджень. Найбільш популярною схемою планування ділянки під будівництво заміської будинку з нуля є наступна: під забудови відводиться 12% від загальної площі ділянки, садам і городам - до 75%, а на решті площі розташовуються інші інфраструктурні об'єкти.

    Принципи та особливості планування ділянки заміських будинків

    Щоб ділянка заміського будинку була максимально функціональною, при її плануванні важливо дотримуватися наступних принципів:

    • раціонального розміщення інфраструктурних зон;
    • дотримання заданої відстані між будівлями;
    • мінімального відведення землі під забудову та пішохідні доріжки.

    Такий підхід до планування ділянки заміського будинку дозволить не тільки заощадити потрібну площу, але і значно спростити завдання, перетворивши рутинну роботу у творчий процес. Також не можна обходити увагою такі важливі моменти:

  • Визначення місця розташування будинку, як основного об'єкта мікро інфраструктури, має бути здійснено в першу чергу - саме від цього фактора залежить подальше планування ділянки. Господарські будівлі повинні бути розташовані в глибині ділянки, щоб завжди зберігалася належна чистота двору. Бажано, щоб господарська зона була прихована від сторонніх очей декоративними насадженнями.
  • Залежно від рози вітрів будівлі повинні бути розташовані таким чином, щоб максимально захищати заміську ділянку від переважаючих в певному напрямку вітрів (зазвичай це північна або північно-західна сторона зазначеної земельної ділянки).
  • А ось до розташування зони відпочинку особливих пріоритетів немає, все залежить від видів відпочинку та роду занять, якому віддають перевагу члени родини. Окремі елементи цієї зони можуть бути зібрані в одному місці, або розміститися в різних районах ділянки. Наприклад, альтанку для сімейного відпочинку бажано розташувати в самому мальовничому місці, де її будуть відтіняти дерева, і оточувати квіткові клумби.
  • Саду і городним грядкам краще відокремити сонячну сторону земельної ділянки - відсутність тіні буде забезпечувати в майбутньому хороший урожай.
  • Етап №4. Складання схеми (плану) ділянки: як це зробити?

    Після того, як було зроблено приблизне зонування ділянки, необхідно все зафіксувати на папері у вигляді схеми. Схематичний план дозволить краще уявити собі майбутні будови, їх позиціонування на території. Для цього на аркуш паперу слід нанести обриси планованої ділянки, наприклад, квадрат 30х30 метрів. Потім вибирається масштаб - в даному випадку найзручнішим вважається 1:100, так як на кресленні один сантиметр буде відповідати одному метру периметра. Той же принцип стосується і площі: 1х1 см на папері дорівнює одному квадратному метру землі в реальності.

    Наступним кроком формування схематичного плану ділянки заміського будинку є виготовлення (теж з паперу) фігурок або макетів, що позначають певні будови та об'єкти: будинок, гараж, господарські будівлі, басейн, квітник, альтанку і зону відпочинку. Вибрати відповідне місце для всіх об'єктів можна, пересуваючи фігурки за планом і розставляючи їх таким чином, щоб у комплексі вони виглядали не тільки естетично, але і функціонально.

    У плані також обов'язково вказувати місця, де будуть розташовані:

    • будинок з головним/додатковим входом;
    • господарські та допоміжні будівлі: сарай, гараж, літній будиночок, душ або лазня;
    • спортивний та дитячий майданчики, а також огороджувальний паркан, бруковані і асфальтовані доріжки;
    • рослинні композиції і інші елементи оформлення.

    Після складання попередньої схеми, генеральний план ділянки необхідно замовити у відповідній офіційній організації, що має юридичні права на подібні роботи. Така план-схема дає можливість власникові заміського ділянки здійснювати контроль за діями будівельників і задіяних ландшафтних дизайнерів.

    Деякі нюанси планування ділянок заміських будинків



    План трикутної земельної ділянки

    Далеко не завжди заміські ділянки мають чітку квадратну або прямокутну форму. Часто обриси територій мають овальну або трикутну форму. У таких випадках рішення як спланувати ділянку під будівництво заміського будинку приймається індивідуально, виходячи з особистих уподобань власника і функціональних можливостей самої території. Такого ж принципу слід дотримуватися якщо ділянка розташована на схилі. Однак, незалежно від того, в якому саме місці розташовано заміську ділянку і якої вона форми, варто пам'ятати, що його планування - це, насамперед, творчий процес, що надає можливість експериментувати та виявляти нові способи ранжування предметів у великому масштабі.