Меню
Наша адреса: м. Лвів вул. Промислова, 60
м. Лвів вул. Промислова, 60
Телефони: (067) 966-97-00
Пн.-Пт.:с 9:00 - 18:00
Сб.: с 9:00 - 14:00
Вс.: вихідний
(067) 966-97-00 Замовити дзвінок

Як зробити альпінарій своїми руками. Приклади і схеми облаштування

Як зробити альпінарій своїми руками. Приклади і схеми облаштування

Як зробити альпінарій своїми руками. Приклади і схеми облаштування

Облаштування ділянки заміського будинку або дачі передбачає втілення в життя найрізноманітніших ландшафтно-дизайнерських ідей. Їх головне призначення - створення мальовничих куточків, які прикрасять вигляд садової ділянки і будуть радувати своїх господарів ще довгий час. Також робиться акцент на екзотику. У цьому випадку найкращим рішенням швидко і з мінімальними фінансовими витратами прикрасити власний сад стане облаштування альпійської гірки своїми руками.


Альпінарій можна визначити як відокремлену конструкцію з каменів скельної породи, на якій присутні, як правило, яскраві вкраплення найрізноманітнішої рослинності. Розташування альпінарію визначається виключно дизайнерськими смаками господарів ділянки, однак у його облаштуванні слід дотримуватися кількох правил, з якими ми далі і розберемося.

Види альпінаріїв. Як не помилитися у виборі та організації гірського куточка

Головне завдання альпійської гірки - прикрашати сад або прибудинкову територію. З причини конструктивних особливостей такої споруди і її натуральності, при облаштуванні альпінарію слід дотримуватися принципів хаотичності і природного розташування каменів. А залежно від типу ділянки, а також особистих уподобань щодо використаних типів каменів, альпінарії можуть бути декількох видів:

  • скеля – оформлюється у вигляді крутої альпійської гірки з великими кам'яними валунами біля основи і каменів меншого розміру ближче до вершини;

    Альпінарій типу "скеля"


  • гірський схил – така альпійська конструкція передбачає розташування каменів в один схил, габаритні камені знаходяться на вершині, а дрібні - у основи;
  • гірська долина – являє собою горизонтальну альпійську композицію, в якій валуни, дрібні і середні камені розташовуються у довільному порядку;
  • терасований схил – це альпінарій, розташований зазвичай на пологому схилі і виконаний у вигляді акуратних кам'яних сходів на основі великих кам'яних брил;
    Альпінарій "Терасований схил"


  • лісовий яр – як правило, подібні конструкції розміщуються в невеликих заглибленнях і оформляються масивними валунами, порослими густим мохом;
  • кам'яниста стінка – формується з плоских каменів, які викладаються у формі невисокого бордюру;
  • рокарій – при закладці такого типу альпінарію крім гірських порід використовуються і річкові валуни, а також галька.
  • Основними елементами рокарію є камінь та невибагливі рослини, особливо хвойні

    Вибір місця для розміщення альпінарію

    При виборі місця, де планується створення альпінарію своїми руками, слід враховувати тип земельної ділянки і ступінь його нахилу. Саме ці критерії визначають, наскільки вдалим стало розташування альпійської гірки - оскільки альпінарій є, по суті, головною ландшафтною прикрасою, його має бути видно з будь-якої точки ділянки. Найкраще, якщо кам'яну конструкцію вдасться розмістити на відкритому місці: на краю або в центрі трав'яного/квіткового газону. Крім цього, орієнтація альпінарію до південної або південно-західної сторони дозволить підкреслити його індивідуальність за допомогою природного сонячного освітлення.

    Альпінарій з імітацією річкового гірського потоку

    Не варто закладати альпійську гірку поблизу господарських будівель і в тіні великих дерев. Невеликі чагарники все ж можуть бути присутніми в загальній композиції, правда розташовувати їх бажано на задньому плані - невелике віддалення більш великої рослинності в цьому випадку ефектно підкреслить всі сторони альпінарію, тим самим значно спростивши його сприйняття. Також непогано виглядає альпінарій, «вписаний» у вже існуючий ландшафт заміської ділянки - це може бути пологий схил чи яр, а також природні перепади висот.

    Схема створення альпінарію. Принципи і етапи оформлення

    Як і для зведення інших складних конструкцій для альпінарію також потрібна схема або план. Вона малюється в масштабі і дозволяє заздалегідь спланувати розташування каменів і основних елементів композиції, а також висадку декоративних рослин. Приміром, якщо альпінарій буде облаштовуватися в глибині садової ділянки, не зайвим буде викладка доріжок до нього. Ізюминкою композиції може стати штучний ставок з висадженими вздовж берега вологолюбними рослинами. Також ефектно виглядатиме водоспад - комбінований з водоймою, він буде спадати з кам'яної стінки або штучної скелі.

    На основі попередньо створеного плану влаштування альпінарію своїми руками не здасться важким, а його оформлення стане справді захоплюючим заняттям. Отже, першим етапом робіт є розмітка відведеної площадки. На цьому етапі визначається діаметр майбутньої гірки, її висота і точне місце розташування основних валунів. Висота альпійської гірки розраховується наступним чином: 1 метр основи прирівнюється до 15-20 см висоти. Оптимальний показник - від 0,5 до 1,5 метрів.

  • Малюємо схему альпінарію з позначенням основних елементів


    Щоб альпінарій був стійкий і міг протистояти природним процесам руйнування в результаті впливу опадів, вітру і ґрунтових вод, його облаштування рекомендується починати восени. Для підготовки його облаштування майбутній будівельний майданчик розчищається від садового сміття та листя, після чого знімається верхній шар ґрунту (приблизно 20-30 см).

  • Схили альпінарію формуємо так, щоб більш пологий схил дивився на південь


    Укладання каменів потрібно здійснювати акуратно, а кожен окремий елемент повинен бути ідеально підібраний щодо інших - це дозволить кладці ущільнитися природним чином і збільшить зчеплення між валунами. Використовувати будь-які скріплюючі розчини при облаштуванні альпінарію не рекомендується, оскільки може зіпсуватися картина природності конструкції.

    Детальна схема терасованого альпінарію


    Для прикраси альпінарію, як правило, використовуються багаторічні ґрунтопокривні, клубне-цибулинні і мініатюрні хвойні рослини. Це можуть бути: арабіс, крокус, мильнянка, флокс, гірська сосна і канадська ялина, ялівець, рокитник, барбарис, перстач та ін.

    Рослини для альпійської гірки


    Доглядати за альпінарієм просто - всі дії полягають у прополюванні, рідкісному поливі і знятті засохлих суцвіть. Для удобрення ґрунту альпійських гірок в процесі підготовки до зими використовують калійні і фосфатні добрива. У зимовий період слід підтримувати сніговий покрив на гірці і при необхідності прикривати рослини ялиновим лапником або стружкою.