Меню
Наша адреса: м. Лвів вул. Промислова, 60
м. Лвів вул. Промислова, 60
Телефони: (067) 966-97-00
Пн.-Пт.:с 9:00 - 18:00
Сб.: с 9:00 - 14:00
Вс.: вихідний
(067) 966-97-00 Замовити дзвінок

Висоли на цегляній кладці - явище, яке потребує особливої уваги

Висоли на цегляній кладці - явище, яке потребує особливої уваги

Будучи одним з найбільш затребуваних будівельних матеріалів, цегла ідеально поєднує в собі естетику і функціональність. Однак красивий і акуратний вигляд чистої цегляної кладки, навіть з використанням найбільш якісної облицювальної цегли, може затьмаритись неприємними явищами у вигляді білуватих розводів, які називаються висолами . При виявленні найменших проявів таких розводів важливо відразу ж вжити заходів по боротьбі з ними, інакше наслідки можуть стати плачевними.

Висоли є результатом прояву на поверхнях стін сольових кристалів. Вони входять, як правило, до складу сучасних будівельних матеріалів - цегли, кладочних розчинів і стінових блоків. Для цегляних конструкцій поява висолів означає початок руйнівних процесів, зупинити які слід якомога швидше. Це обумовлено наступними факторами:



Висоли на цегляній стіні


- в процесі кристалізації солей створюється тиск, який діє руйнівним чином на всі елементи кладки - в результаті відбувається її передчасне старіння;

- одне з основних властивостей солей - вбирання вологи з навколишнього середовища; при її вивільненні на поверхню пори всередині цегли заповнюються водою. Це негативно позначається на теплоізоляційних властивостях цегляної кладки, а поступове збільшення кількості таких пор може привести до появи тріщин і розкришування цегли.

Як утворюються висоли



Процес утворення висолів


Всі будівельні матеріали, що використовуються в сучасному будівництві (бетон, цегла, кладочні, штукатурні розчини), піддаються в різні пори року прямому впливу вологи. Взимку волога прагне вийти в атмосферу з теплого приміщення, а в літній час відбувається зворотний процес. За рахунок цього в стінових конструкціях постійно присутня певна кількість води, яка з часом починає взаємодіяти з хімічними речовинами, що входять до складу будівельних матеріалів, які були використані в процесі кладки або оздоблення стін. Так починається процес вимивання і утворення сольових кристалів. Усередині будматеріалу вони поступово збільшуються, заповнюють мікроскопічні порожнинки і виходять на поверхню стінової кладки у вигляді висолів.

Іншими причинами появи висолів є порушення гідроізоляції, протікання покрівлі, відсутність якісних віконних відливів і водостоків, а також надходження води через протікання у системах водопостачання і підвищеного рівня вологи всередині приміщень. У таких випадках повністю усунути проблему висолів можливо тільки шляхом виключення перерахованих вище причин їх появи. Також білуваті сольові прояви на стінах можуть утворюватися у результаті випадіння опадів з підвищеним вмістом солей і різних кислот.

Методи боротьби з висолами

Хімічний склад висолів дуже різноманітний - це сульфати і хлориди, які мають властивість розчинятися у воді, а також нітрати і карбонати, які ідеально розчиняються у кислоті. Це визначає необхідність використання найрізноманітніших методів і препаратів, які умовно можна розділити на дві групи:

  1. Механічні методи очищення цегляних поверхонь від висолів передбачають використання бережливих інструментів і технологій. Однією з таких технологій є водо-абразивна чистка, у процесі якої «закручений» водний струмінь подає по дотичній абразивний матеріал (зазвичай це піщинки) і поверхня стіни м'яко очищується від висолів, що виступили. Цей метод визнаний найбільш універсальним і щадним, і може застосовуватися щодо різноманітних поверхонь, при цьому не порушуючи структуру верхніх шарів.
  2. Хімічні методи очищення передбачають використання спеціальних хімічних препаратів, підбір яких здійснюється, як правило, лабораторним способом з метою визначення точної хімічної породи сольових забруднень. Оптимальний склад препарату дозволить досягти найкращого результату в процесі очищення.



Очищення цегляної стіни від висолів


Ефективність обох методів боротьби з висолами визначається залежно від кінцевого результату. До кожного з них слід поставитися з увагою - наприклад, механічний спосіб очищення передбачає використання спеціальних засобів, які, однак, усувають проблему лише тимчасово, при цьому кристали солей все ж залишаються всередині елементів кладки; використання ж хімічних засобів передбачає суворе дотримання правил екологічної безпеки, оскільки активні речовини, що входять до складу цих засобів, можуть несприятливо впливати на навколишнє середовище та здоров'я людини.

Змивки - ідеальні засоби для хімічної атаки в боротьбі з висолами

Найбільш відомими на сьогоднішній день хімічними речовинами, що використовуються в боротьбі з висолами, є так звані змивки. Це кислоти органічного або неорганічного походження, які розбавляються в заданій концентрації у воді і застосовуються безпосередньо в місцях сольових забруднень.
Змивки розрізняються за спеціалізацією (або тематичним призначенням), по типу оброблюваної поверхні і спектру доступних матеріалів. При виборі сумішей слід звертати увагу не тільки на марку виробника, а й на його експлуатаційні рекомендації. Також варто побоюватися підробок і купувати такі хімічні засоби тільки в спеціалізованих магазинах, де якість і безпека гарантуються відповідними сертифікатами.
Однак, слід зазначити, що ступінь ефективності всіх перерахованих вище методів різниться, і часто існує імовірність появи висолів знову. Це свідчитиме про те, що в глибині кладки процеси сольової кристалізації тривають. Єдиним правильним вирішенням такої проблеми є обробка поверхонь з виявленими висолами спеціальними гідрофобізуючими сумішами.

Гідрофобізація і ефект її застосування

Гідрофобізація являє собою процес поверхневого просочення стін будинку спеціальними розчинами з водовідштовхувальними властивостями. Після такої обробки волога більше не вбирається поверхнями стін, а лише стікає, запобігаючи, таким чином, намоканню кладки.



Ефект гідрофобізації цегляної кладки


Як правило, для гідрофобізації бетонно-цегляних конструкцій використовуються розчини на основі силіконових сполук. Для вапняних поверхонь доцільніше вибирати лужно-силікатні розчини. Так, залежно від цільового призначення, гідрофобізатори можна розділити на наступні групи:

  • загального призначення; 
  • спеціального призначення; 
  • з додатковими водовідштовхувальними ефектами; 
  • зі зміцнюючим ефектом.

Дія гідрофобізуючих розчинів полягає в утворенні всередині мікроскопічних пор стінової кладки найтоншої незмивної оболонки, яка перешкоджає проникненню води. Крім того, виключається ймовірність дифузійних процесів (циркуляції пари), завдяки чому стіни продовжують «дихати», підтримуючи всередині приміщень сприятливий мікроклімат. Також метод гідрофобізації забезпечує обробленій поверхні антигрибкові та антибактеріальні властивості. Розхід такого складу залежить від типу будівельного матеріалу і його всмоктуючої здатності.

Таким чином, застосування в сучасному будівництві гідрофобізуючих речовин визначає наступні пріоритети:

  • Коефіцієнтне збільшення міцності кладок матеріалів - цегли, природного каменю, бетону, клінкеру і штукатурки;
  • поліпшення теплоізоляційних властивостей стінових конструкцій;
  • зменшення кількості бруду та пилу, що осідає на поверхні стін;
  • виключення ймовірності утворення висолів та руйнування внутрішньої структури стін.

Дотримуючись всіх перерахованих порад, вибір найкращого засобу боротьби з висолами буде залежати тільки від індивідуальних потреб і можливостей кожного домовласника. Важливо пам'ятати, що від своєчасного реагування буде залежати не тільки якість обробки поверхонь стін, але і їх довготривала експлуатація. Тому фахівці рекомендують вибирати виключно перевірені засоби та методи для усунення висолів, щоб при високій якості обробки зберігався також і високий рівень безпеки.

А наостанок запрошуємо подивитися відео про те, як обробляти цегляну кладку з висолами очисним і гідрофобізуючим розчинами: